Inaugural Bears Scholar-Athlete Team Honored on Saturday

Inaugural Bears Scholar-Athlete Team Honored on Saturday

BROOKLYN, N.Y. — Recognizing outstanding achievement in the classroom as a St. Joseph's College (Brooklyn) student-athlete, Director of Athletics and Recreation James Lally is proud to announce the introduction of the Bears Scholar-Athlete Team.

Eighty student-athletes earned scholar-athlete distinction for 2016, of which 30 were in attendance and recognized at halftime of the basketball season finale doubleheader on Saturday.

"We are very excited to have so many names on our inaugural Scholar-Athlete Team," commented Lally. "St. Joseph's College (Brooklyn) is very proud of the hard work that our student-athletes put towards their academic pursuits, and are honored to recognize this team. Academic success and personal development will always be our top goals, and to see such a great number of student-athletes reaching this milestone is remarkable."

In order to receive the distinction, student-athletes must achieve a 3.5 or higher grade point average in either semester for the calendar year.

Of those honored, 26 surpassed the 3.5 mark in both spring and fall semesters. Additionally, Bears student-athletes have collectively earned 20 perfect semesters with three earning a perfect 4.0 for the full year—Rebeca Ramirez (women's cross country and soccer), Sean Salomons (men's basketball), and Matthew Smith (men's tennis and swimming).

The athletic department would like to congratulate the following student-athletes named to the inaugural Bears Scholar-Athlete Team:

Name Sport Year Hometown/High School
Theresa Armano Softball Jr. Middle Village, N.Y./St. Francis Prep
Victoria Benalcazar Women's Swimming Sr. Astoria, N.Y./St. John's Prep
Rebecca Bollmann Women's Soccer, Swimming Fr. Broad Channel, N.Y./Monsignor McClancy
Mitch Brigando Baseball Sr. Brooklyn, N.Y./St. Edmund Prep
Oleksiy Bryndzey Men's Soccer Jr. Brooklyn, N.Y./St. George Academy
Samantha Cacace Women's Volleyball Sr. Brooklyn, N.Y./St. Edmund Prep
Kevin Caicedo Men's Tennis Jr. Jackson Heights, NY/Monsignor McClancy
Anthony Camerada Baseball So. Staten Island, N.Y./New Dorp
Michael Camerada Baseball Sr. Staten Island, N.Y./Monsignor Farrell
Brittany Cervino Women's Basketball Grad College Point, NY/St. Agnes
Pamela Chernyakhovsky Women's Soccer Grad Brooklyn, N.Y./Leon M. Goldstein
John Condon Baseball So. Oceanside, N.Y./Oceanside
Kathryn Cosenza Women's Swimming Fr. Brooklyn, N.Y./Bishop Kearney
Paige Csikortos Softball, Women's Volleyball Fr. Rocky Point, N.Y./Rocky Point
Anthony DeFillipo Baseball Sr. Brooklyn, N.Y./Xaverian
Rosario Dilorenzo Baseball Grad Howard Beach, N.Y./Archbishop Molloy
Julia Dineen Women's Swimming Sr. Brooklyn, NY/St. Saviour
Richard DiPuma Men's Basketball Sr. Seaford, N.Y./Seaford
Timothy Driscoll Men's Basketball Fr. Staten Island, N.Y./St. Peter's
Erica Eddy Women's Basketball, Softball Grad Glendale, N.Y./Christ the King
Mary Edward Women's Tennis Sr. Glendale, N.Y./Archbishop Molloy
Christine Emigholz Women's Soccer Jr. East Elmhurst, N.Y./St. John's Prep
Kristin Ferrigno Softball, Women's Basketball, Soccer Sr. Brooklyn, N.Y./Bishop Kearney
Megan Finnerty Softball Jr. Whitestone, N.Y./Archbishop Molloy
Lauren GaNun Women's Volleyball Grad Breezy Point, N.Y./Fontbonne Hall
Kelvin Garcia Men's Soccer Fr. Queens, N.Y./Cathedral Prep
Maria Gentile Softball Jr. Brooklyn, N.Y./Fontbonne Hall
Mateusz Georges Men's Soccer Fr. Brooklyn, N.Y./New Utrecht
Jessica Gnad Women's Swimming Fr. Brooklyn, N.Y./Leon M. Goldstein
Beka Goduadze Men's Soccer Sr. Tbilisi, Georgia/Lyceum "NK"
Daniel Gonclaves Men's Soccer Fr. Astoria, N.Y./Cathedral Prep
Joselyn Guaman Women's Soccer Jr. Brooklyn, N.Y./Brooklyn International
Ronojoy Hem Men's Soccer So. Long Beach, N.Y./Notre Dame College
Gina Hopkins Women's Basketball Fr. Astoria, N.Y./Monsignor McClancy
Adnan Hoq Men's Soccer So. Jamaica, N.Y./St. Joseph Higher Secondary
Nilevi Irizarry Women's Soccer So. Brooklyn, N.Y./-
Vincent Juliano Baseball Fr. Staten Island, N.Y./Tottenville
John Kingman Men's Swimming Sr. Wilton, Conn./Wilton
Merima Kokale Women's Soccer So. Staten Island, N.Y./New Utrecht
Kevin Linitz Baseball Fr. Flushing, N.Y./Archbishop Molloy
Nicholas LoPrinzi Baseball Sr. Howard Beach, NY/St. Francis Prep
Victoria Mahoney Softball, Women's Cross Country So. Allenwood, N.J./Saint John Vianney
Pandeli Mano Men's Soccer Jr. Bayside, N.Y./Bayside High School
Destiny Marino Women's Basketball, Softball Jr. Howard Beach, N.Y./Christ the King
Syed Maudud-e-Rabbi Men's Soccer So. Dhaka, Bangladesh/St. Joseph Higher Secondary
Michael Megafu Men's Basketball Grad Jamaica, N.Y./Nazareth Regional
Kavan Meiner Men's Basketball Fr. Staten Island, N.Y./Susan Wagner
Rodolph Mesadieu Men's Basketball Grad South Ozone Park, N.Y./Archbishop Molloy
Brianna Minogue Women's Swimming, Volleyball Jr. Brooklyn, N.Y./Bishop Kearney
Marek Mlynarski Men's Swimming Sr. Brooklyn, N.Y./St. John's Prep
James Moran Baseball Jr. Brooklyn, N.Y./Xavier
Crystal Morgan Women's Volleyball Jr. Brooklyn, N.Y./Bishop Loughlin
Michael Murray Men's Basketball Grad Glendale, N.Y./St. Francis Prep
Jillian O'Hara Women's Swimming Grad Brooklyn, NY/Bishop Kearney
Kellie O'Neill Women's Basketball So. Brooklyn, N.Y./St. Edmund Prep
Matthew O'Neill Men's Basketball Sr. Brooklyn, N.Y./St. Edmund Prep
Michael Ortiz Men's Soccer Jr. Bushwick, N.Y./Christ the King
Thomas Pallatto Baseball Jr. Oceanside, N.Y./Oceanside
Nolan Parr Men's Basketball, Soccer, Tennis, Volleyball  Sr. Red Hook, NY/Red Hook Central
Connor Pasetti Baseball Sr. Oceanside, N.Y./Oceanside
Paul Pellegrino Baseball Fr. Brooklyn, N.Y./Midwood H.S.
Victoria Porcasi Women's Basketball So. Franklin Square, N.Y./H. Frank Carey
Rebeca Ramirez Women's Cross Country, Soccer Jr. Woodhaven, N.Y./St. Francis Prep
Francis Rapp Baseball Sr. Baldwin, N.Y./Oceanside
Luke Rehn Baseball So. Sunman, Ind./Milan
Valerie Rodriguez Women's Swimming Fr. Woodhaven, N.Y./New Utrecht
Samantha Rossi Softball, Women's Volleyball, Soccer Sr. Bayside, N.Y./Mary Louis Academy
Thomas Rushin Men's Cross Country Sr. Ocoee, Fla./Ocoee
Sean Salamons Men's Basketball So. Staten Island, N.Y./St. Peter's
Leticia Salazar Women's Swimming Grad Ridgewood, NY/Grover Cleveland
Brandon Salem Baseball Sr. Franklin Square, N.Y./Valley Stream North
Adam Schwartz Baseball So. Staten Island, N.Y./Susan E. Wagner
Samantha Simon Softball, Women's Basketball Sr. Brooklyn, N.Y./Bishop Kearney
Matthew Smith Men's Tennis Jr. Brooklyn, N.Y./Monsignor McClancy
Caitlyn Staab Women's Basketball, Volleyball So. Lynnbrook, N.Y./Kellenberg Memorial
Denise Trerotola  Women's Tennis, Cross Country So. Brooklyn, N.Y./St. Saviour
Vaso Vukosavovic Men's Tennis, Soccer So. Clifton, N.J./St. Andrews School
Katie Wenzler Women's Cross Country, Tennis Jr. Maspeth, N.Y./Archbishop Molloy
Kevin White Baseball Sr. Franklin Square, N.Y./Valley Stream North
Alec Willis Men's Basketball Jr. Staten Island, N.Y./St. Joseph by the Sea